תזונת גורי כלבים


צרכיו התזונתיים של הכלב משתנים בשלבים שונים ובמצבים שונים בחייו. גורים זקוקים לכמויות גדולות יותר של מרכיבי מזון ביחס לכלב בוגר. מזון גורים מסחרי אמור להכיל את מרכיבי המזון להם זקוק הגור הגדל, בכמויות וביחסים הנכונים ביניהם. לגבי כמות המזון שיש לתת לגור מצורפות טבלאות על גבי אריזת המזון. כמויות אלו משתנות מסוג מזון אחד למשנהו, ותלויות במרכיבי המזון ובמידת העיכול שלו. כעקרון רצוי לתת לגור 4-3 ארוחות ביום עד גיל 7-6 חודשים, ולאחר מכן ניתן לרדת לשתי ארוחות ביום. קיימות שלוש שיטות הזנה לגורים:

1. הזנה חופשית - צלחת האוכל מלאה והכלב אוכל כאוות נפשו. היתרון העיקרי של שיטה זו הוא המאמץ המינימלי שנדרש מהבעלים. חסרונות השיטה רבים, כמו בזבוז מזון, מאחר וגורים נוטים לשחק במזון שנותר בצלחת. החיסרון העיקרי בשיטה זו הוא שעודף מרכיבי מזון, כמו סידן, חלבון, וויטמין D, יכולים לגרום לפגיעה בהתפתחות ולמחלות בעצמות, בעיקר בגזעים גדולים ובגזעי ענק.

2. הזנה בכמות קצובה - בשיטה זו מחשבים את כמות המזון היומית שיש לתת לגור על פי המלצות היצרן או על פי משוואה מתמטית המחשבת את צרכי האנרגיה הבסיסית של הכלב. החיסרון בשיטה זו הוא הצורך בשינויים חריפים בהזנה, בעיקר בכלבים מגזעים גדולים ומגזעי ענק, אשר עקומת הצמיחה שלהם תלולה. לכן השיטה מתאימה יותר לגזעים קטנים ובינוניים, ופחות לגזעים גדולים וגזעי ענק.

3. הזנה בזמן קצוב - נראה כי זו השיטה המועדפת להזנת כלבים מגזעים גדולים ומגזעי ענק. בשיטה זו המזון מונח לפרק זמן קצוב, כשלוש פעמים ביום (בכל פעם). לאחר פרק זמן זה, המזון שנותר בצלחת נלקח. היתרון העיקרי בשיטה זו הוא מניעה של תזונת יתר, היכולה לגרום, כפי שצוין, לבעיות ולמחלות התפתחותיות. יתרון נוסף הוא הסיוע בגמילת הגור מעשיית צרכים בבית, מאחר וגורים נוטים לעשות צרכים זמן קצר לאחר הארוחה. הוצאת הגור לטיול מיד לאחר הארוחה תרגיל אותו לעשות צרכים מחוץ לבית.

כמות המזון המומלצת בכל ארוחה היא הכמות אשר הגור יותיר כעשרים אחוזים ממנה בתום הארוחה. אם בתום זמן הארוחה הצלחת ריקה, יש להעלות, כמובן, את כמות המזון.

תוספות ויטמינים ומינרלים - כעיקרון, המזונות המסחריים מכילים את כמויות הוויטמינים והמינרלים הדרושות לגור הגדל. רצוי לבחור במזון מסחרי באיכות טובה (ניתן להיוועץ בווטרינר בבחירת סוג המזון). לא מומלץ לתת שום תוספת למזון הגורים, אלא אם כן הדבר הומלץ על ידי הווטרינר המטפל. כיום ידוע כי עודף סידן (קלציום) וויטמין D לדוגמה, יכולים לגרום למחלות התפתחותיות, בעיקר בכלבים מגזע גדול או ענק. רצוי להרגיל את הכלב מגיל צעיר למזון מסחרי יבש. ניתן לערבבו עם מעט בשר או מזון לח לכלבים (שימורים). מזון שימורים אינו מומלץ כמזון עיקרי, מאחר ואינו מאוזן.

חשוב שתהיה לכלב גישה למים טריים בכל שעות היום. גורים צעירים נוטים לשחק במים ולהפוך את כלי המים. לכן רצוי לבחור בכלי שקשה להפכו (בסיס רחב). אם הכלב נמצא בחצר, חשוב להקפיד שכלי המים יעמוד במקום מוצל.

מומלץ להימנע מחטיפים בין הארוחות, ובעיקר כאשר המשפחה מסבה לשולחן. בדרך זו נמנע מן הכלב מלהפוך למטרד בזמן הארוחה. עצמות עוף אינן מומלצות, מאחר והן עלולות לפצוע את דרכי העיכול או לגרום לעצירות קשה. עצמות בקר יכולות לשמש למשחק ולכרסום, אך גם במקרה זה מומלץ לעקוב אחר הכלב בשעת המשחק.

חטיפים - ניתן להיעזר בחטיפים לצורך אילוף הכלב ובכדי לתת חיזוקים חיובים, כאשר הכלב מבצע פעולה חיובית או נמנע מפעולה בלתי רצויה לבעליו. קיימים חטיפים מיוחדים לכלבים - חטיפים פריכים, ביסקוויטים מיוחדים. לא מומלץ לתת ממתקים לכלבים. שוקולד, לדוגמה, יכול לגרום להם לבעיות קשות במערכת הדם.

אם החלטת להחליף את סוג המזון של כלבך, רצוי לעשות זאת בהדרגה. החלפת מזון בבת אחת עלולה לגרום לשלשולים. תהליך החלפת המזון צריך להימשך על פני מספר ימים לפחות. תחילה יש לערבב את המזון הקודם עם מעט מהמזון החדש (כרבע מהכמות המומלצת) ולהעלות בהדרגה את כמות המזון החדש, תוך הורדה מקבילה בכמות המזון הקודם עד למעבר מוחלט למזון חדש.

ד"ר ארז שטיירמן רופא וטרינר


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square