קדחת קרצית


הקיץ אמנם הגיע לקיצו, אבל כל הנוגעים בדבר יודו שקיץ כזה עוד לא היה, לפחות במה שנוגע לכמות הקרציות. אכן, בעלי כלבים רבים הגיעו למרפאותינו בקיץ זה בכדי להתייעץ כיצד להתמודד עם בעיה זו, מאחר ונראה כי שלל החומרים ה"קונבנציונליים" כושלים במלחמה נגד הקרציות.

אנסה לתאר על קצה המזלג את דרך ואופי היטפלותן של הקרציות לכלבים. בשלב הראשון הקרצית ממתינה לבעל חיים מזדמן (לאו דווקא כלב) על גבי צמחים ועל הקרקע. יש להן, לקרציות, חיישנים לריח, לחום ולתנודות וכך הן מזהות את ה"פונדקאי" הפוטנציאלי.

מרגע העלייה על ה"טרמפ", הקרצית מתמקמת ונצמדת לגוף הכלב בעזרת מערכת של איברי פה המוחדרים לעור הכלב בפעולה כמעט כירורגית. תהליך יניקת הדם נמשך מספר ימים. ראוי לציין (לכל הפמיניסטיות), כי הזכר יונק כמות קטנה של דם, והוא בדרך כלל צמוד לגרונה של הקרצית הנקבה, אשר מגדילה את נפחה על ידי יניקת הדם לפחות פי עשר. אחרי סיום הארוחה הארוכה, נושכת הקרצית, ומטילה ביצים בשטח.

בשלב יניקת הדם הקרצית עשויה להעביר מספר טפילים, כאשר החשוב ביניהם מבחינתנו הוא ארליכיה, הגורם למחלה הקרויה גם קדחת קרצית. הטפיל מועבר מכלב לכלב ומבעלי חיים אחרים לכלבים על ידי קרציות. מדובר בטפיל מסוג ריקטסיה, שהינו בעל מספר תכונות חיידקיות ומספר תכונות נגיפיות, אשר נטפל לתאי הדם של הפונדקאי. המחלה אובחנה לראשונה בשנת 1935 על ידי החוקר פאול ארליך, ועל שמו נקרא הטפיל.

ישראל נחשבת אזור נגוע במיוחד (אנדמי) בטפיל זה. בסקר שבוצע בבית החולים הווטרינרי בבית דגן נמצא כי כ-30 אחוז מהכלבים הבריאים לכאורה בסקר היו חיוביים לארליכיה, ללא סימני מחלה נראים. הטפיל אינו שורד מחוץ לקרצית.

מהלך המחלה מחולק לשלושה שלבים אפשריים: שלב אקוטי, שלב תת-קליני ושלב כרוני.

בשלב האקוטי הכלב עשוי להראות סימני עייפות, חום, חוסר תאבון, הפרשות מהאף ומהעיניים. השלב התת-קליני נטול סימנים חיצוניים ונמשך שבועות, חודשים ולעיתים עד חמש שנים. זהו השלב האחרון שבו ניתן להפטר מהטפיל. השלב הכרוני מתבטא בדיכאון, ירידה במשקל, אנמיה, נטייה לדימומים המתבטאת בשטפי דם מתחת לעור, דימום מהנחיריים, דם בצואה או שתן אדום, בצקת בגפיים ובשק האשכים, צליעה, דלקת בעיניים וקשיי נשימה. חומרת המחלה תלויה בזן הטפיל, במידת אלימות ובגזע הכלב. ידוע כי כלבים מגזע רועה גרמני ותערובותיהם רגישים במיוחד לטפיל זה.

מאחר וקשה יותר להיפטר מהטפיל בשלב הכרוני, חשוב לטפל במחלה בשלב האקוטי, ההתחלתי שלה. הטיפול בשלב זה הוא בדרך כלל פשוט יותר וזול יותר, וסיכויי ההחלמה של רוב הכלבים המטופלים בשלב זה טובים. סיכויי ההחלמה של כלבים המטופלים בשלב הכרוני של המחלה גרועים, וחלק ממקרים אלו מסתיימים במוות.

המחלה פוגעת בכל גזעי הכלבים, וכמעט בכל גיל (גם בגורים צעירים). כמו בכל מחלה, חשובה ועדיפה המניעה יותר מאשר הטפול. מאחר והטפיל מועבר על ידי קרציות, ואינו שורד מחוץ לקרצית, חשובה מאוד הדברת הקרציות. הדברת הקרציות נעשית בעיקר על גבי הכלב. מאחר וקיימים תכשירים רבים הנמכרים ברשתות השיווק, רצוי להיוועץ בווטרינר בנוגע ליעילות ולרעילות של כל תכשיר ותכשיר, וכן לגבי תדירות הטיפולים המומלצים.

במקרה שהכלב חי בחצר, רצוי לבצע הדברה גם שם, ולשם כך כדאי להיוועץ בווטרינר או במדביר מקצועי.

בישראל רוב מקרי הארליכיה מאובחנים בין החודשים אפריל עד נובמבר, אך גם בעונות אחרות. הטפיל הגורם לקדחת קרצית בכלב אינו גורם למחלה בבני אדם.

ד"ר ארז שטיירמן רופא וטרינר


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square