טיפול בגורים נטושים


בדרך כלל, גורי כלבים וחתולים לאחר ההמלטה אינם זקוקים לטיפול, מאחר והאם דואגת להם בדרך הטובה ביותר. במידה ומסיבה כלשהי לאם אין די חלב עבור הגורים או אם הגורים הם גורים יתומים, חלשים, חולים, פגים או שנדחו על ידי האם, עלינו לטפל ולהזין אותם בעצמנו. לעיתים ניתן להיעזר בווטרינר במציאת אם מאמצת/חלופית לגורים אלו. הטיפול בגורים אלה מתחלק לשלושה חלקים: שמירה על חום הגוף, הזנה, והיגיינה.

שמירה על חום הגוף

לגורים עד גיל חודש ישנה יכולת מוגבלת בלבד לשמור על חום גוף קבוע. שמירה על חום הגוף של הגורים חשובה ביותר. גורים שזה עתה נולדו הם רטובים, וביוצאם מסביבת הרחם החמימה אל העולם החיצון עשויים ללקות בהלם.

מנגנון ויסות החום מתחיל להתפתח אצלם בגיל שישה-שבעה ימים, אך כאמור, אינו יעיל עד גיל חודש. לפיכך יש לדאוג לחימום הגורים באמצעות חימום החדר בו הם שוהים ו/או חימום ישיר באמצעות בקבוק מים חמים/רדיאטור/מפזר חום/נורת אינפרא-אדום.

חשוב להימנע מחימום יתר, מאחר וכאמור אין יכולת ויסות חום, או מחימום ישיר של אזור גוף מסוים, מאחר ועלולה להיווצר כוויה.

הזנה

טעות נפוצה היא הזנת גורי כלבים וחתולים בחלב פרה. חלב פרה מכיל רק חלק מכמות החלבון, השומן והאנרגיה הנחוצים לגור והנמצאים בחלב הכלבה או החתולה. מכאן שחלב פרה לבדו אינו מהווה תחליף מספק. כיום קיימים תחליפי חלב כלבה ותחליפי חלב חתולה, אותם ניתן להשיג אצל וטרינרים. תחליפי חלב אלו מותאמים לצרכיהם התזונתיים של הגורים והם האפשרות המועדפת. במידה וקיים קושי להשיג אותם, ניתן להשתמש בתחליף חלב אם לתינוקות. במקרה כזה יש להתייעץ עם הווטרינר בנוגע למינון.

אפשרות נוספת היא הכנת תחליף מזון גורים ביתי. קיימים מספר מתכונים להכנת תחליף מזון כזה. מתכון לדוגמה: 2 כוסות חלב פרה 3% שומן, 1 כף חמאה, 1 חלמון ביצה, 5 טיפות תכשיר ויטמינים (ניתן לרכשו בבית מרקחת ללא מרשם). לערבב את כל החומרים. חשוב להכין תערובת טרייה מדי יום. את כל תחליפי המזון שהוזכרו יש לחמם לפני ההאכלה לטמפרטורה של כ-38 מעלות צלזיוס.

באופן טבעי הגורים יונקים כמויות קטנות ובתדירות גבוהה. מסיבה זו, יש להאכילם לעיתים תכופות, בתדירות של כל שעתיים-שלוש, ובכל מקרה לא פחות משש פעמים ביום. הכמות הניתנת לגור בכל ארוחה משתנה בהתאם לגודלו, ונעה בין 20-5 סמ"ק בערך. הכמויות גדלות בהדרגה ככל שהגור גדל. חשוב להימנע מהאכלה מופרזת הגורמת לבטן תפוחה מדי. מאידך, גור המיילל באופן קבוע עשוי לרמוז על רעב ותזונה בלתי מספקת.

האכלה מלאכותית היא תהליך הדורש זמן וסבלנות. יש להאכיל את הגורים באיטיות, ולוודא שהם אכן יונקים. אסור להאכילם בכוח, שכן המזון עלול לחדור לריאות ולגרום לדלקת ריאות ואף למוות. ניתן להאכילם בעזרת בקבוק הזנה מיוחד לגורים או בעזרת מזרק.

החל מגיל שלושה שבועות ניתן להגיש את תחליף החלב בקערה שטוחה, ובמקביל ניתן להתחיל לתת מזון מוצק בהדרגה. חשוב לנקות את הגורים אחרי כל ארוחה כזו, מאחר והם נוטים לטבול בתוך המזון שבקערה. מזון הנשאר על העור עשוי לגרום לדלקת עור. עד גיל שישה שבועות יש לגמול את הגורים מתחליף החלב ולהגיש מזון מוצק בלבד, שלוש עד ארבע פעמים ביום עד גיל שישה חודשים. מגיל שישה חודשים יש להאכיל את הגורים פעמיים ביום. כמו לגבי כלבים וחתולים בוגרים, גם בגורים חשוב להימנע משינויים קיצוניים במזון, וכל החלפת מזון צריכה להיעשות בהדרגה.

היגיינה

לאחר כל האכלה, הכלבה/החתולה מלקקת את הגורים. פעולת הליקוק מטרתה לנקות את הגור ולהמריץ את פעולת המעיים ושלפוחית השתן כדי להסדיר את ההפרשות. כדי לחקות את פעולת הליקוק הזו ניתן להשתמש בפיסת צמר גפן לעיסוי עדין של הבטן, איברי המין ופי הטבעת. יש להתמיד בפעולה זו לאחר כל ארוחה, עד גיל שלושה שבועות. כמו כן חשוב כמובן לנקות את הגורים מהפרשותיהם, ולהקפיד להחליף לעיתים קרובות את המצע עליו הם נמצאים.

לגבי החזרת הגורים לאם או צירופם לאם מאמצת: חשוב לצפות בהתנהגותה בשעות הראשונות ולראות שאין היא גורמת נזק לגורים. אם אחרי תקופת הניסיון נראה כי האם לא מקבלת את הגור ברצון, רצוי להפרידו ולהמשיך בהזנה המלאכותית.

הטיפול בגורים יתומים דורש השקעה, אך הסיפוק רב. חשוב לציין שגורים שגדלו ללא חלב אם עשויים להיות רגישים יותר מגורים אחרים למחלות שונות, ולכן נדרשת זהירות יתר בכל הנוגע למפגש עם כלבים אחרים ובנוגע למתן החיסונים במועד.

ד"ר ארז שטיירמן רופא וטרינר


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square