סכרת בחיות מחמד


מהי סכרת?

סכרת הינה מחלה אנדוקרינית נפוצה יחסית בכלבים ובחתולים, ומאופיינת בעיקר ברמות גבוהות של סוכר בדם.

ההורמון האחראי על ויסות רמות הסוכר בדם נקרא אינסולין. אינסולין מיוצר ומופרש לדם על ידי בלוטת הלבלב (פנקריאס). בעיות כלשהן בייצור ובהפרשת אינסולין, וכן בעיות בפעילות האינסולין ברמת התאים בגוף, יגרמו לעלייה ברמת הסוכר בדם, ולפיכך יובילו לסכרת.

נהוג להבדיל בין שני סוגי סכרת: האחת, סכרת תלוית-אינסולין (סוג 1). זוהי סכרת המאופיינת ברמות אינסולין נמוכות, ונוצרת בעקבות בעיות בייצור או בהפרשת אינסולין על ידי הלבלב. השנייה היא סכרת שאינה תלוית אינסולין (סוג 2), כלומר שאין להופעתה קשר לרמות האינסולין בדם. בסוג זה של סכרת, הבעיה היא בפעילות האינסולין ברמת התאים, עקב ירידה ברגישות לאינסולין של הקולטנים שעל גבי התאים. מצב זה נפוץ בעיקר בכלבים וחתולים שמנים.

מי מועד לחלות במחלה?

סכרת מן הסוג הראשון נפוצה יותר בכלבים, ואילו סכרת מן הסוג השני נדירה יחסית בכלבים, ושכיחה יותר בחתולים, בעיקר בחתולים שמנים. לגבי שכיחות הסכרת בקרב כלבים וחתולים בכלל, נראה כי אחד מכל מאה כלבים/חתולים עשוי לחלות במחלה.

סכרת מופיעה בעיקר בכלבים ובחתולים בוגרים. בכלבים המחלה שכיחה יותר בכלבות, ובחתולים בעיקר בחתולים מסורסים. גזעי כלבים המועדים יותר לחלות בסכרת הם: פודל, קוקר-ספניאל, דאקל, דוברמן, רועה גרמני, לברדור וגולדן-רטריבר.

מחלת הסכרת עשויה להתבטא בשתייה ובהשתנה מופרזת, אכילה מופרזת, ולמרות זאת איבוד משקל, בעלייה ברגישות לזיהומים כגון זיהום בדרכי השתן, קטרקט בעיניים, ואף בניוון עצבים, המופיע לעיתים בחתולים. במקרים קיצוניים, החיה עלולה אפילו להיכנס לתרדמת (COMA) בעקבות המחלה.

האבחון:

אבחון המחלה על ידי הווטרינר מתבצע על סמך הסימנים הקליניים - בדיקת שתן, שעשויה לגלות נוכחות סוכר בשתן ובדיקת דם, שתראה רמות סוכר גבוהות מהנורמלי. מאחר והסימנים הקליניים המאפיינים סכרת מופיעים גם במחלות אחרות, חשוב שיתוף הפעולה מצד הבעלים בנוגע לתיאור סימנים אלו, ויש צורך לבצע בדיקות מקיפות על מנת להגיע לאבחנה המדויקת.

הטיפול:

הטיפול בסכרת בכלבים ובחתולים אינו מסובך, אבל מצריך בכל זאת הענות מלאה מצד הבעלים, מאחר ומדובר בטיפול לכל החיים.

החלק החשוב ביותר בטיפול הוא השינוי התזונתי. הזנתו של הכלב/חתול חולה הסכרת צריכה להיות דלה בסוכר זמין וקל ספיגה, ועשירה בסיבים תזונתיים. נוכחות הסיבים מאפשרת ספיגה הדרגתית יותר של סוכר ממערכת העיכול, ועל ידי כך - הקטנת כמות הסוכר בדם.

בחלק מהמקרים של סכרת מסוג 2, שינוי ההזנה לבדו עשוי לפתור את הבעיה, ללא צורך בטיפולים רפואיים אחרים.

מאחר והרכבת דיאטה ביתית לחיה חולת סכרת מעט מסובכת, מומלץ להשתמש במזונות רפואיים מסחריים המיועדים לחולי סכרת הקרויים "מזונות מרשם", מאחר והם ניתנים ונמכרים אך ורק בהמלצת ווטרינר מוסמך.

בכלבים ובחתולים שלהם אין שינוי ההזנה לבדו מספיק, יש לתת אינסולין באמצעות זריקות.

הזרקת האינסולין מבוצעת על ידי הבעלים תחת הדרכתו של הווטרינר המטפל, ותוך מעקב צמוד אחר השינויים הקליניים ואחר השינויים בכמות הסוכר בדמו של המטופל. הטיפול באינסולין מחייב משטר האכלה (זמנים וכמויות).

בחלק מהחתולים החולים בסכרת מסוג 2 (שאינה תלויה באינסולין) ניתן לטפל באמצעות שינוי הזנה בשילוב מתן תרופות המורידות את רמות הסוכר בדם וניתנות דרך הפה, בטבליות. תרופות אלה פועלות על ידי שיפור פעולת האינסולין ברמת התא, או על ידי הפרשת האינסולין מבלוטת הלבלב.

כאשר הסכרת מופיעה בכלבה או בחתולה לא מעוקרת - חשוב לעקר אותה בהקדם האפשרי, מאחר והשינויים ההורמונליים הנגרמים בעקבות הייחום, עשויים להחמיר את המחלה.

כמו אצל בני אדם, גם בכלבים ובחתולים מחלת הסכרת ניתנת לטיפול. כלבים וחתולים חולי סכרת יאריכו ימים בזכות טיפול מסור מצד בעליהם.

ד"ר ארז שטיירמן רופא וטרינר


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square