כל האמת על עיקור


בעלי כלבים וחתולים רבים מוצאים עצמם מתלבטים בנוגע לשאלת עיקור חיית המחמד. בקרב הציבור מסתובבות מספר דעות קדומות בנוגע לעיקור הכלבות והחתולות, וכדאי להביא אותן תוך כדי סתירתן.

1. "לכלבה/חתולה יש צורך נפשי לחוות את חווית הפריון, ההמלטה, והטיפול בגורים". דעה זו נובעת מאופן המחשבה שלנו, כבני אדם. יש לנו נטייה להשליך את רגשותינו גם על יצורים חיים אחרים, כאילו הם חושבים ומרגישים בדיוק כמונו. אינני מתיימר להיות דוקטור דוליטל, אולם סבורני שמיליוני כלבות וחתולות מעוקרות ברחבי העולם, שאינן מראות הפרעות התנהגותיות כלשהן בעקבות העיקור - הן העדות האולטימטיבית לכך שאין אמת בהשערה זו.

2. "עיקור הכלבה/חתולה מהווה פגיעה בטבע". הכלב בוית לפני עשרות אלפי שנים. בעצם ביותו ניתן לראות פגיעה בטבע, שהרי הפיכת חיית בר לחיית בית קשורה במידת מה בהפרת המאזן העדין בטבע. הכלבים והחתולים בטבע אינם זוכים להאריך חיים: חלקם מתים עוד בהיותם גורים, אחרים בשלב מאוחר יותר בחיים, אם בשל חוסר במזון, פגעי טבע כלשהם או מחלות שונות.

חיות הבית שלנו, הזוכות לחסותנו, לתזונה עשירה, למחסה, להעדר הצורך במאבק על מנת לשרוד או לאכול - מאריכות חיים ומסוגלות להתרבות בקצב מואץ. קצב ההתרבות של חיות המחמד לא נמצא ביחס ישר למספר המאמצים הפוטנציאליים לחיות מחמד אלו. כפועל יוצא של חוסר איזון זה, כלבים וחתולים רבים נזרקים לרחוב, ומה עולה בגורלם של כלבים וחתולים אלו? חלקם מסיימים את חייהם מתחת לגלגלי המכוניות, אחרים מתים מרעב או מפגעי האקלים, וחלקם נופלים קורבן להתעללות אכזרית.

בנוסף לכך, ריבוי הכלבים והחתולים המשוטטים מהווה סכנה מבחינת בריאות הציבור, מאחר והם הופכים למאגר למחלות שונות, כשהחשובה ביניהן היא הכלבת. בשנים האחרונות ניכרת עליה במספר מקרי הכלבת המאובחנים בכלבים ובחתולים באזורים עירוניים. יחד עם זאת קיימת גם עלייה במספר מקרי הכלבת בחיות הבר (תנים ושועלים, לדוגמא).

3. "לניתוח העיקור יש אפקט הפסיכולוגי על בעל החיים". יש הגורסים כי העיקור מכניס את הכלבה/חתולה לדיכאון והיא מאבדת את שמחת החיים. שוב, גם כאן מדובר בצורת מחשבה אגוצנטרית של האדם. ידוע כי לניתוח כריתת שחלות ו/או רחם בנשים יש אפקט פסיכולוגי קשה. ההתאוששות ממושכת ככל הנראה בעיקר בגלל ההשפעה הפסיכולוגית. לגבי כלבות וחתולות אין הדבר כך: כלבה או חתולה לאחר ניתוח עיקור מתאוששת בדרך כלל תוך שעות ספורות ולרוב תוך יממה היא חוזרת לפעילות השגרתית ולשמחת החיים. אין היא מודעת פסיכולוגית לכך שאינה יכולה להתעבר עוד.

4. "לכלבות וחתולות יש נטייה להשמנה לאחר העיקור". אין קשר ישיר בין העיקור לבין הנטייה להשמנה. גם כלבות וחתולות שאינן מעוקרות נוטות לעיתים להשמין. הסיבה נעוצה ככל הנראה בגורמים גנטיים וכן בתזונה לא נכונה. כלבים וחתולים שאינם משמשים לעבודה, כלומר אינם מבצעים פעילות כלשהי, ומבלים את רוב זמנם ברביצה ובאכילה, כמו רוב חיות המחמד שלנו - עלולים להשמין. לכן רצוי להקפיד על תזונה מאוזנת ונכונה. לייעוץ בנושא תזונת בעל החיים כדאי להיוועץ ברופא וטרינר.

בכל זאת, יש לציין כי כלבות וחתולות שאינן מעוקרות ומתייחמות - נוטות לאכול פחות בתקופת הייחום ולעתים לא לאכול כלל, ובכך ייתכן שנוצרת מעין דיאטה לא מתוכננת, המונעת השמנת יתר בכלבות ובחתולות האלו.

5. "בניתוח כזה טמונים סיכונים". יש הסוברים כי מדובר בניתוח מסובך וקשה, שההתאוששות ממנו ממושכת וארוכה, והטיפול שאחרי הניתוח הוא מסובך. למעשה מדובר בניתוח קצר ופשוט יחסית, שאורך לרוב פחות משעה, וההתאוששות לאחר הניתוח מהירה מאוד. ברוב המקרים החיה משוחררת לביתה באותו יום וחוזרת לעצמה תוך כיממה. בדרך כלל הטיפול היחיד לו נזקקת החיה לאחר הניתוח הוא הסרת התפרים, בערך כעשרה ימים לאחר הניתוח.

6. "מדובר בניתוח יקר". יש הסוברים כי מדובר בניתוח יקר, אך למעשה זהו ניתוח שמחירו נמוך בהרבה ביחס לטיפולים למניעת ייחום, כאשר לוקחים בחשבון את תדירות הטיפולים למניעת ייחום ואת מחירו של כל טיפול בודד. מבחינה רפואית, מתן טיפולים הורמונליים למניעת ייחום מגביר את הסיכון לחלות בדלקת רחם ובגידולי עטין ("סרטן השד") אצל כלבות וחתולות. דוגמה טובה לכך נמצאת במדינות סקנדינביה, בהן היה קיים עד לפני מספר שנים חוק שאסר עיקור כלבות וחתולות. בתקופה זו, הרופאים הווטרינריים במדינות אלו הפכו למומחים בנושא דלקות רחם וגידולי עטין. חוק זה בוטל לפני כחמש שנים. בארה"ב, כלבה או חתולה שאינה גזעית ואינה מיועדת להרבעה - מעוקרת על פי חוק.

מחקרים מדעיים הראו כי סיכוייה של כלבה, אשר עוקרה לפני הופעת הייחום הראשון, לחלות בגידולי עטין (סרטן השד) - קטן בערך פי 20 מסיכוייה של כלבה שעוקרה לאחר הייחום הראשון.

חשוב גם לדעת כי גידולי העטין בחתולות הינם ממאירים בכ-90 אחוזים מהמקרים, בעוד שגידולי הקטין בכלבות ממאירים בכ-50 אחוזים מהמקרים.

לסיכום, ניתן לומר כי מבחינה רפואית וכלכלית ומבחינת רווחת בעלי החיים ובריאות הציבור - העיקור הוא בהחלט הבחירה הנכונה.

ד"ר ארז שטיירמן רופא וטרינר


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square